20 Ekim 2010 Çarşamba

Süt


Ev Yapımı gıdalar için ne kadar çok uğraşıyorum. Kışlıklar, ekmekler, makarnalar, tarhana, turşu, yoğurt derken iş peynir yapmaya kadar geldi dayandı. Yakında ev yapımı peynir tarifleri vermeye başlarım bu gidişle...
Fikir Sahibi Damaklar'ı izliyorum ve bu işleri yapmakla ne kadar haklı olduğumu bir kez daha gördüm. Artık hayalimdeki bahçeye, inekler ve tavuklar da eklenecek.

Sayın Tüketici,

Gidecek, başvuracak merciiler zaman alıyor, bu arada da “atı alan Üsküdar’ı geçiyor”; dolayısıyla tez elden haber veriyoruz ki sütümüze, yoğurdumuza katılmak üzere Melaminli Süt Tozu'na ithalat izni (06.10.2010) çıktı.

Bundan sonra yediğiniz yoğurt, içtiğiniz süt, çocuğunuza aldığınız kurabiye ve hatta çikolatada bizim ürettiğimiz çiğ süt değil, Çin’den veya AB’ den ithal ve içeriğinde Melamin olduğunu bildiğimiz süt tozu olacak.

Nereden mi biliyoruz?

Öncelikle işimiz bu: bizler çiğ süt üreticileriyiz.

Ayrıca AB’ye uyum sürecinde ülkemiz de EFSA adlı gıda kuruluşunun standartlarını benimsedi ve EFSA süt tozunun 1 kilogramında 2 Miligram melamin olmasına müsade etmekte!

Peki Melamin nedir?

Petrol türevi bir madde olup bildiğimiz tabak yapımında kullanılır. Süte katıldığında sütün içeriğindeki protein oranını göstermeye yarayan bir maddedir.

Dolayısıyla mesele nerede?

Melamin biraz fazla katıldığında sütteki proteini olduğundan yüksek göstermeye yarar: yani adi bir hilenin de aracıdır.

Hatırlayacaksınız, 2008 yılında gazetelerde okudunuz, Çin'de 3 bin civarında çocuk Melamin katılmış süt tozundan hastalandı ve 6'sı öldü. Gene geçen yaz okudunuz, Çin'de 103 ton Melamin katılmış süt tozu yakalandı ve Amerika süt tozu ithalatını bu ülkeden durdurdu. Raflardan ürünler toplatıldı.

Biz ise daha geçen hafta Çin'le fevkalade ticaret koşulları anlaşması imzaladık ve aynı tarihlerde de süt tozu ithalatına izin verdik!

Süt tozu hangi ülkeden ithal edilirse edilsin içindeki melamin miktarı en az kiloda 2 miligram olacaktır.

İki ile iki dört eder!

Sayın Tüketiciler,

Süt tozu yokluk vakti ya da savaş zamanı askeriye için değerlendirilebilecek bir maddedir ancak “çiğ süt”ün yanında “süt tozu” en hakiki haliyle bile eksik kalır. Gerçek gıda “çiğ süt”tür.

Çiğ sütten yapılmamış yoğurt, çiğ sütten yapılmamış tereyağ... gerçek gıda olmayacaktır, eksik gıda olacaktır.

Süt tozu, en hakiki haliyle bile eksik kalırken, Melamin katkısı ile “zehir”e dönüşmektedir.

Yoğurdumuzun, sütümüzün, tereyağımızın “zehir”e dönüştürüldüğü bir zamandayız ve biz çiğ süt üreticileri sizleri olanlardan haberdar etmek, uyarmak, seçimlerinize dikkat etmeye teşvik etmek istedik.

Bir süt ya da süt ürününün içeriğinde süt tozu olup olmadığı üzerinde yazmamakta. Bu eksiğin giderilmesine yönelik geçen bahar başlattığımız bir kampanya var. Siz de katılın.

174’ü arayın ve tercih ettiğiniz markanın süt ürününde, örneğin yoğurdunda, süt tozu kullanıp kullanmadığını öğrenmek istediğinizi iletin. Bakalım ne cevap gelecek!

O zamana kadar da ne yapın yapın ama “zehir” tüketmeyin.

Çocuklarımız adına,

Çiğ Süt Üreticileri ve Tüketicileri Grubu
Bağımsız Süt Platformu

2 yorum:

Seda Yazıcı dedi ki...

şaşkınlıkla izliyorum insan sağlığıyla oynanan bu oyunlara ,öyleee seyirci kalıyoruz ,insanımız ,insanlığımız ,devletimiz ,sebzelerimize meyvelerimize hormonları koydular ,sütümüze yoğudumuza melamin,etlerimizi ithal ettiler bakalım daha ne kadar zehirleyecekler gelecek nesilleri ve bizleri ? ben kızım doğduğundan bugüne yoğurdu ,ekmeğimi ve bir çok şeyi kendim yapıyordum ,şimdi sizin değiminizle inek ,tavuk koyun,keçi alma zamanı,aslında büyükşehiri terkedip köyde yaşama zamanı ama işte...
yapılcak bütün kampanyalara destek vereceğimide ayrıca belirtmek istiyorum vee ev yapımı peynir tarifi bulursanız ve yaparsanız paylaşmanızı şiddetle istiyorum,bugünden tezi yok peynir tarifi arayacağım
sağlıklı günler

PINAR dedi ki...

Seda Hanım çok haklısınız, hepimiz elele vermeliyiz ki sonuca ulaşabilelim. Yoksa daha neler neler yiyip içeceğiz kim bilir.
Peynir tarifini mutlaka paylaşıcağım.
Sevgilerimle...

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails