23 Eylül 2008 Salı

Zeytinyağı Hakkında

Zeytinyağı ile pişirilmiş yemeklere gelen bir yorum üzerine yazmak istedim. Bu bilgilerin kaynağı hem tecrübe hem de gıda mühendisleri, zeytincilik araştırma kurumlarından gelmekte. Zeytinyağı hem lezzetli hem de sağlıklı bir yağ. Gönül rahatlığı ile kızartma dahil her türlü yemekte zeytinyağı kullanabilirsiniz.
Zeytinyağının ısıtıldığında tadının bozulacağı, kızartma yağı olarak kullanıldığında kolayca yanacağı, belli bir ısıdan sonra toksik maddelere dönüşeceği iddiaları doğru değil. Zeytinyağı saf biçimiyle hem yemeklerde kullanılmaya, hem de orta sıcaklıkta yapılan kızartmalara elverişlidir.

  • Antioksidan maddeler içermesi nedeni ile diğer yağlara göre yüksek sıcaklıklarda bile daha dayanıklıdır ve bu özelliğine bağlı olarak kızartmalarda kullanılabilecek en sağlıklı yağdır.
  • Tüm sıvı yağların bir kaynama derecesi var, bir de tütme derecesi. Kaynama derecesi, tütme derecesinden yüksektir. Zeytinyağı 200 derecenin üzerinde kaynar, kızartma bile yapsanız bu dereceye ev koşullarında ulaşmanın imkanı yoktur. Sıvı yağlar için tütme derecesi, yağın moleküler yapısının bozulmaya başladığı noktadır. Zeytinyağının tütme derecesi 190 ile 210 derece arasında. Bunun için kızarma yaparken 180 derecenin altında tütmeye başlayabilen filtre edilmemiş yağlardan kaçınmak gerekiyor. Kızartmada kullandığımız zaman içindeki değerli vitamin ve mineralleri kaybedeceğini de unutmamamız gerekiyor.
  • Zeytinyağları, bileşimi nedeniyle derin yağda kızartmalarda diğer bitkisel sıvı yağlardan çok daha fazla defa ve süre bozulmadan kullanılabilir.
  • Zeytinyağı, ekmek, pasta, kek, bisküvi vb gibi fırında pişen mamullere lezzet verir, bu tip gıdaların kurumasını önler.
  • Bizim zeytinyağlı yemekleri daha az yağ ile pişirip daha sonra sızma zeytinyağı ilave etmek gibi bir alışkanlığımız var. Bunun nedeni sızma zeytinyağı lezzetini daha çok alabilmek.

Zeytinyağı Nasıl Muhafaza Edilmeli ?

  • Zeytinyağı doğrudan güneş ışığı görmeyen serin yerlerde saklanmalıdır. Saklama için en uygun sıcaklık derecesi 14- 15°C’dir.
  • Zeytinyağı her türlü kokuyu çeker, içine alır. Bu nedenle yabancı koku olmayan yerlerde ağzı kapalı olarak muhafaza edilmelidir.
  • Zeytinyağları renkli cam şişelerde renkli camlı damacanalarda ve içi laklı teneke kutularda dolu olarak saklanmalıdır. Plastik bidonlar, kalaysız teneke veya saç kaplar uygun değildir. Zeytinyağı ağzı açık olarak uzunca bir süre hava ile temas ederse yağ bozulmaya başlar; asitliği de yükselir.
  • Usulüne uygun olarak saklanan natürel zeytinyağları özelliklerini kaybetmeden 2 yıl; riviera ve rafine zeytinyağları 1.5 yıl dayanırlar.
Kaynaklar:
http://www.zae.gov.tr/zeytinyagi/5.asp
http://www.zeytinweb.com/content/view/47/58/

3 yorum:

aslı'nın mutfağı dedi ki...

Pınar'cım biz de ailece zeytinyağından vazgeçemeyenlerdeniz, pilavdan çorbaya, kekten böreğe hep zeytinyağı kullanırız. Kızartmaya uygun olmadığını duymuştum, paylaşımın için teşekkürler.. Hemen anneme de ileteceğim.. Bu arada seni sobeledim :)

nilay dedi ki...

Ben de zeytinyağından vaz geçmeyenlerdenim . Ama etli yemek yapacağım zaman 3 çeşit yağı karıştırıp yapıyorum (ayçiçek, soya ve mısır). Böylece her yağdaki farklı lipitleri alabiliyoruz.

Huriye dedi ki...

Pinarcigim bu guzel bilgileri bizimle paylastigin için çok tesekkurler...dedigin gibi zeytinyagi çok lezzetli ve çok faydali...ama bizim evde en çok salatalarda kullanilir...bir turlu yemekte alisamadim çok farkli bir koku veriyor ve nedense bana çok agir geliyor...yemekler sanki zeytin kokuyor gibi...ama bu da bi bende var sanirim:))opuyorum canim.

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails